Staff List

TEACHING STAFF 
     
Sue Stringman Head Teacher / Strategic Leadership & Management of School (including Extended Service / Designated Child Protection / Safeguarding Officer).  
     
Sarah Beale Assistant Head / Strategic Team Leader / KS1 Leader & Transition / Assessment Leader (including LACE & Pupil Premium / NQT Co-ordinator / Events Visits Co-ordinator & School Journey oversight / 1:1 Tuition Leader / Mentoring Leader / Student Mentor / Appraisal Leader / Consumables budget.  
     
Carly Robson Strategic Team Leader / Appraisal Leader / Inclusion Leader & SENCO cover incl High Achievers & Behaviour Management (including EAL / School Council / Behaviour Policy) / KS2 Leader & Transition.  
     
Max Brighton Strategic Team Leader / Appraisal Leader / Mathematics Subject Leader / EYFS Leader & Transition / NQT Mentor / Consumables budget.    
     
Zoey Ryan History Subject Leader / SENCO Links/liaison with Inclusion Leader & HT re CP.  
     
Jo Oljay Science & Outdoor Learning Subject Leader / Modern Foreign Language Subject Leader.  
     
Sophie Bishop-Langford R.E. & Collective Worship Subject Leader / SMSC.  
     
Lucy Carroll Computing Subject Leader including E-Safety / Website oversight.  
     
Elaine Chapman Music Subject Leader / Parent Volunteer & Work Experience Co-ordinator.   
     
Sarah Cropper English Subject Leader / Library oversight (with Melanie Hawkins).  
     
Heather Davis Art Subject Leader.  
     
Melanie Hawkins English Subject Leader / Library oversight (with Sarah Cropper).  
     
Bev Keyte Geography Subject Leader including Social Cohesion / British Values.  
     
Jane Redmayne School Display.  
     
Kate Ruffell DT Subject Leader.  
     
Libby Smith Physical Learning and Sports Premium Subject Leader / NQT Mentor.  
     
Sarah Brown P4C.  
     
Abbie Bygrave NQT.  
     
Bethan Philpott NQT.  
     
Andrew Critchell Agency teacher working in Yr 2 class 2ZR/AC until end of academic year 2016/17  
     
Rachel Jenkins 1:1 Tutor.  
     
Rachel Smith 1:1 Tutor / Supply Teacher.  
     
Jenny Endersby Specialist Music Teacher – External.  
     
SUPPORT STAFF 
     
Dave Keating  Site Manager  
     
Marion Graves School Office Manager  
     
Kate Broughton Administrative Assistant  
     
Angela Smyth Administrative Assistant  
     
Pauline King Nursery Nurse / Relief Midday Supervisor  
     
Karen Pizzey Nursery Nurse / Senior Midday Supervisor / Midday Supervisor / Relief BC and ASC Assistant  
     
Julie Shackleford Nursery Nurse  
     
Jenny Pearson Teaching Assistant / Librarian and Resources Officer  
     
Clare Armstrong Teaching Assistant  
     
Jo Baldwin Teaching Assistant / HLTA / Senior Midday Supervisor / UQTeacher working in Yr 6 class 6MH/JB until end of academic year 2016/17  
     
Liz Child Teaching Assistant / Midday Supervisor / ASC Assistant / Relief BC Assistant  
     
Jessica Christodoulou Teaching Assistant  
     
Susan Haw Teaching Assistant  
     
Jackie Holland Teaching Assistant / Relief Breakfast Club Assistant  
     
Chow Holman Teaching Assistant / Midday Supervisor  
     
Sarah Littlechild Teaching Assistant / HLTA / Midday Supervisor / Relief ASC & BC Assistant / Relief SMDS  
     
Cathy Mason Teaching Assistant / Midday Supervisor / Breakfast Club Assistant / Relief After School Club Assistant   
     
Eleanor McDermott Teaching Assistant / HLTA / Midday Supervisor   
     
Annie McLain Teaching Assistant / Relief Midday Supervisor  
     
Natalie Melville Teaching Assistant / Relief Midday Supervisor  
     
Angela Norton Teaching Assistant / Relief Midday Supervisor  
     
Sarah Smith Teaching Assistant / Midday Supervisor  
     
Sonia Smith Teaching Assistant / Midday Supervisor  
     
Kelly Temple Teaching Assistant / Midday Supervisor  
     
Hazel Tremain Teaching Assistant / Midday Supervisor / Relief BC Assistant  
     
Sheryl Williams Teaching Assistant supporting a statemented pupil  
     
Angela Cleak Midday Supervisor / Breakfast Club Assistant / Relief ASC Assistant  
     
Brenda Codd Midday Supervisor  
     
Linda Edwards Midday Supervisor / Breakfast Club Assistant / ASC Assistant  
     
Suzy Marsh Midday Supervisor / After School Club Assistant  
     
Pam Piper Breakfast Club Supervisor / Relief After School Club Assistant  
     
Sunny Baldock After School Club Supervisor  
     
Kelly Hindmarsh After School Club Assistant  
     
Emma Piper After School Club Assistant  
     
Kerry Tee After School Club Assistant / Relief Midday Supervisor  
     
Louise Whitaker After School Club Assistant  
     
Stella D’Souza Relief Teaching Assistant  
     
Stacey Burwood Relief Teaching Assistant / Relief Midday Supervisor  
     
Lynda Paddington Relief Midday Supervisor  
     
Nicola Smith Relief Midday Supervisor  
     
Creativity Week (in liaison with Art Subject Leader).